Let's get skin serious

Kto bojuje v biznise, sa časom vyčerpá

Andrea Vadkerti / Leadership consultant and coach/ bude na konferencii CFO Fórum Slovensko našou mentorkou na tému fungovania mozgu z pohľadu sily a  strachu introvertov, ktoré nás ovplyvňujú aj pri biznis rozhodnutiach.

Andrea je v  strednej Európe priekopníčkou neurobehaviorálneho koučovania.

Po dlhoročnej televíznej kariére sa začala venovať  novej  vášni,  koučovaniu  cez  princípy  fungovania mozgu. Verí, že hĺbkovým koučovaním klienta meníme jeho myseľ a presvedčenia. 

Vďaka výborným komunikačným schopnostiam vie pretaviť zložité komplexné vedomosti  o fungovaní mozgu do praktického každodenného sveta rozhodovania a fungovania  manažérov. 

Ak sa nemýlim, Vy ste jediná Slovenka, ktorá spovedala Larryho Kinga. Šokovalo Vás niečo pri rozhovore s ním?

Larry King mal veľký prehľad o dianí vo svete a bol nesmierne vtipný. Zvedavý ako mladý muž na začiatku života. Počas talkshow nemohol viac ako 40 rokov vycestovať z USA. Bol väzňom svojho živého televízneho formátu, ktorý mu priniesol slávu, ale obmedzil jeho osobnú slobodu. Cestoval v rozhovoroch, telemostoch, v myšlienkach a ideách. Keď bol na Slovensku, všetko chcel skúsiť a vidieť. Bol ako malý chlapec, ktorý sa nevie nabažiť objavovania a ženskej krásy. Šokovalo ma ako mi dával jeden kompliment za druhým bez mihnutia oka. Mala som čo robiť, aby som sa nedostávala do rozpakov :-). Čo ma však dostalo z nôh bolo, keď v priamom prenose povedal, že Slovensko má vo mne svoju Barbaru Walters. To bol kompliment, na ktorý sa nezabúda. Veľa to pre mňa vtedy znamenalo.

Od moderátorskej stoličky až k aplikovaným neurovedám ... to je dlhá a náročná cesta. Ako a prečo to celé začalo?

Obe polohy majú veľa spoločného, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá. Spoločný je úprimný záujem vedieť, prečo ľudia istým spôsobom myslia a konajú. Už keď som študovala právo a medzinárodné financie, zaujímal ma “human side of business”. Nie čísla, dokonca ani zarábanie peňazí ma nemotivovalo tak ako mojich spolužiakov. Keby som si mohla vybrať dnes, neuposlúchnem rodičov a idem do zahraničia študovať veterinu. V nej sa snúbila láska ku chémii, zvieratám a ku všetkému živému. Keď som sa ocitla na prahu 40tky, hľadala som dlho, čo nové by ma mohlo napĺňať a živiť. Chcela som využiť svoju vášeň k psychológii, talent pýtať sa, prirodzenú zvedavosť. Coaching mal k tomu najbližšie. Mala som šťastie na dobrých mentorov v zahraničí a študovala som u prvej ligy. Singapúr mi umožnil sadnúť si do labákov, preparovať, vhĺbiť sa do neurobiológie. Vrátila sa chémia aj to živé. Veľkým oblúkom, ale predsa. Mala som obrovské šťastie na profesorov, okolnosti a nasledovala som volanie svojej duše. Oplatilo sa. Robím, čo ma baví, skvele ma to živí, dáva mi to slobodu a rastiem vo svojej profesii smermi, ktorými ja chcem. Som vďačná.

Analyzujete aj v bežnom živote každý rozhovor z postavenia kouča?

Vyhýbam sa tomu, ale niekedy snaha pomôcť druhému premôže moje vnútro. Vtedy sa spýtam, či môžem poradiť alebo poznamenať čo som si všimla. Vždy dám človeku priestor požiadať si o pomoc. Nerobím to automaticky a už vôbec nie bez súhlasu.

Hlboké rozhovory vediem rada. Ľudia sa so mnou radi rozprávajú, lebo sa vždy niečo nové o sebe dozvedia. Ja zasa rada objavujem. Coaching však nechávam na debaty s klientami. Dávam si pozor, aby som neanalyzovala a neradila rodine, priateľom. Je to voči nim nefér, lebo prirodzene o nich veľa viem, projektujem na nich moje očakávania. Aj ja chcem mať zdravé vzťahy s mojimi blízkymi, nezaťažené.

Vráťme sa ešte k tým neurovedám. Pomáhajú nám ozrejmiť fungovanie nášho mozgu aj pri biznisových rozhodnutiach? Vieme sa naučiť zefektívniť fungovanie nášho mozgu?

Neurovedy sú veľmi progresívna oblasť. Dali odpovede na mnohé otázky ohľadne fungovania ľudskej pamäte, priložili ruku k dielu ohľadne poznania našej schopnosti interpretovať realitu. Sú sprievodcom od atómu ľudskej bunky až po živé ekosystémy, ktorých sme súčasťou.

Veľkú časť Vašej práce zaberá práve ego. Je možné odpovedať na otázku, či má v biznise výhodu skôr ženské alebo mužské ego?

Neoddeľujem človeka v biznise od jeho iného fungovania ľudského jedinca v kontexte vzťahov a systémov. Stále sme to predsa my, len ľudia okolo nás a prostredie sa menia. Čo je možno na úrovni poznania vlastného myslenia dôležité vedieť, že všetci sme predovšetkým energetické systémy. To, čoho sme schopní do veľkej miery závisí od toho, načo míňame našu životnú energiu v bdelom stave. Ego je konštruktom duše a sídli v dospelom človeku v štruktúrach mozgu, kde máme uložené spomienky v našom podvedomí. Z podvedomia sa rozhodujeme v 95 percentách rozhodnutí. To hovorí za všetko.

Na konferencii CFO Fórum Slovensku sa budete venovať téme "Sila a strachy introvertov". Viete nám dať takú malú ochutnávku, čo nás v rámci tejto témy čaká?

Introverti sú veľmi špecifická kasta ľudí, ktorí majú iné prirodzené voľby a preferencie ako majorita populácie. Povieme si viac o tom, čo im svedčí, v akých roliach sa budú cítiť dobre a v čom ich prostredie často nechápe. Introverti sú vysoko zastúpení vo svete čísiel, dát a ošetrovania rizika. Účastníci CFO Fórum Slovensko sú tá pravá skupina na takýto typ prednášky.

Bojujú introvertné povahy v riadiacich pozíciách húževnatejšie? Trpia tým, že sa musia akoby naučiť tým extrovertným zručnostiam? Idú tým proti svojej prirodzenosti?

Svet biznisu je nastavený na parametre extrovertov. To je ako byť ľavákom vo svete pravákov. Ktokoľvek, kto ide proti svojej prirodzenosti, ide sám proti sebe. A ktokoľvek kto bojuje v biznise, sa časom vyčerpá. Neprospieva tak sebe, ani biznisu.

Keby ste porovnali fungovanie firiem a celkovo biznisu na Slovensku, vo Francúzsku a v Singapure, v ktorých oblastiach sú najväčšie výhody a naopak nevýhody, ktoré vnímate?

Biznis odráža kultúru a hodnoty, ktoré ľudia v danom regióne vyznávajú. Neexistuje ideálne prostredie pre každého. Existuje adekvátne prostredie potrebám a možnostiam krajiny a jej národa. Singapúr by mohol byť pre nás inšpiráciou v transparentnosti, v nulovej kriminalite a v elektronických službách. Je riadený ako jedna veľká firma, čo však nie vždy predstavuje výhodu. Nebrali by sme určite ich nedostatok prírodných zdrojov, nevyhovujúcu klímu alebo príliš materialisticky založený individualizmus. Francúzsko pracuje v pomalšom tempe, pravidlá sa ohýbajú postojom, sú v mnohom nedôslední. Majú však v sebe veľkorysosť, sociálne cítenie a mohli by byť pre nás vzorom v tom, ako sa starajú o svoju kultúru a vedu. Naopak Slovensko má veľa nadaných ľudí, ktorí aj v mizerných podmienkach tvoria hodnoty porovnateľné so svetovou špičkou. Máme veľké srdcia a sme veľmi vynaliezaví. Stále sme sa však neodnaučili kradnúť, obchádzať pravidlá a čakať, že nás štát spasí.

Čo Vás naučil koučing? Zmenil aj Vás, Váš pohľad na bežné fungovanie v živote, či Váš životný postoj?

Odkedy som koučovaná a sama koučujem, som menej kritická. Vidím, že ľudia sú naozaj mnohých farieb a odtieňov. Treba rešpektovať ich stav a podporiť ich v tom, aby rástli. Aby robili správne voľby a išli za svojimi snami, aby naplnili svoj potenciál pre dobro seba i druhých.

Snívate ešte o nejakej ďalšej krajine, kde by ste chceli žiť, kam Vás to ťahá?

Paradoxne sa mi žiada usadiť sa a byť dlhšie na jednom mieste aspoň niekoľko rokov. V živote som sa 11 krát sťahovala. Chcem byť viac so svojimi priateľmi, napojiť sa na popretrhávané väzby s rodinou. Žiada sa mi cestovať za zážitkami aj za prácou s medzinárodnými klientami. Do cestovania sme s manželom pred pandémiou vrážali najviac času aj peňazí. Na moje medzinárodné workshopy a prednášky na konferenciách som sa vždy tešila. Robiť, čo ma baví, je môj každodenný sviatok.

Viac sa dozviete 16.-17. júna 2021 na konferencii CFO Fórum Slovensko.

CFO Fórum Slovensko - agenda 2024

Po vyplnení Vašich údajov Vám bude obratom zaslaný aktuálny program pripravovanej konferencie.